Du behøver ikke vælge mellem frihed og fællesskab.
Mange forbinder stadig solorejser med at stå alene med rygsækken på en togstation et sted i verden. Men i dag findes der flere måder at rejse alene på.
Til dette foredrag deler Emilie Wammen sine erfaringer som antropolog, globetrotter, solorejseekspert og forfatter til bogen Rejs Solo - Opdag verden på dine egne præmisser. Hun har rejst solo i store dele af verden og arbejder desuden som turleder på Topas-rejser.
Med udgangspunkt i egne oplevelser ser Emilie nærmere på to forskellige rejseformer. Den klassiske solorejse, hvor du selv sætter tempoet, vælger retningen og tager beslutningerne undervejs. Og fællesrejsen, hvor du rejser alene hjemmefra, men deler oplevelserne med andre, når rejsen begynder.
For nogle handler det om friheden ved at stå på egne ben. For andre handler det om at møde nye mennesker uden nødvendigvis at skulle planlægge hele rejsen selv. De fleste befinder sig et sted midt imellem.
Denne aften giver Emilie perspektiver på begge rejseformer og fortæller samtidig om de aktive fællesrejser, som Topas Travel har udviklet særligt til 30-50-årige.
Tilmelding
- Odense:
9. februar 2027 kl 18.30 - Tilmeld dig
- Aalborg:
10. februar 2027 kl. 18.00 - Tilmeld dig
- Aarhus:
11. februar 2027 kl. 18.30 - Tilmeld dig
- Roskilde:
16. febuar 2027 kl. 18.30 - Tilmeld dig
- Kongens Lyngby:
17. febuar 2027 kl. 18.30 - Tilmeld dig
- København:
18. febuar 2027 kl. 18.30 - Tilmeld dig
Om turlederen
Emilie har været tilknyttet Topas siden 2017 og har ledet ture i Dolomitterne, Umbrien, La Fontanella, Irland, Albanien, Grønland og Nepal, herunder Annapurna Panorama og Manaslu Circuit.
Rejselysten har bragt hende til mere end 70 lande på fem kontinenter, ofte på egen hånd og altid med stor nysgerrighed. Hun er medlem af De Berejstes Klub og rejser, så ofte hun har mulighed for det. Til daglig arbejder hun med turismeudvikling og beskæftiger sig med, hvordan rejser skaber værdi både for dem, der rejser, og for de steder, de besøger.
På sine ture lægger Emilie vægt på nærvær, trygge rammer og et fællesskab, der opstår naturligt undervejs. Hun holder af lange vandredage, hvor der er plads til både grin, samtaler og de stille øjeblikke i naturen.