Rejsen kort
På 12 dage oplever vi nogle af Grønlands største højdepunkter i og omkring Diskobugten. Vi sejler til Qeqertarsuaq, Qasigiannguit, Ilulissat og Eqi og besøger også den idylliske bygd Ilimanaq. Undervejs venter storslåede naturoplevelser med isfyldte fjorde, enorme isbjerge, arktisk tundra og gode muligheder for at opleve hvaler tæt på.
Vi vandrer langs kyster og fjorde, gennem det arktiske bagland og op til Indlandsisen ved Eqi. Ved Ilulissat oplever vi den UNESCO-beskyttede Isfjord, mens vi på Diskoøen bestiger Lyngmarksbræen og overnatter i en hytte på toppen med udsigt over Diskobugten.
Rejsen er for dig, der holder af aktive dage i naturen og kan gå 8–9 timer i kuperet, men ikke teknisk krævende terræn. Overnatningerne varierer fra telt i naturen og primitiv hytte til glamping og hotel, så du får både autentisk friluftsliv og komfort undervejs. Med maksimalt 11 deltagere og en erfaren turleder er der lagt op til en intens, aktiv og naturnær rejse, hvor vi kommer helt tæt på Grønlands storslåede natur og kultur.
Fakta om rejsen

- 12 dages rejse
- 9 dage med vandring
- Sværhedsgrad - Grad 3
- Max. 11 deltagere
- 5 overnatningssteder + vildmarkscamp dag 5-6
- Afgang fra København
Glæd dig til
- Vandring op på Indlandsisen med udsigt over det enorme frosne landskab
- To-dages vandretur i Grønlands vildmark med overnatning i telt under åben himmel
- Overnat både på det lækre Hotel Icefiord og i glamping telte ved Glacier Lodge Eqi
- Overnatning i hytte med panoramaudsigt fra toppen af Lyngmarksbræen
- Sejlads blandt isfjelde og isbjerge i Diskobugtens arktiske farvande
- Vandringer i det spektakulære UNESCO-område ved Ilulissat Isfjord
- Oplev den særlige stemning og bylivet i Qeqertarsuaq, Qasigiannguit og Ilulissat
- Få et indblik i hverdagen i den smukke bygd Ilimanaq
- Oplev Grønlands rige dyreliv – hvaler, moskusokser, fjeldryper, sneharer, polarræve m.m.
- Grønlandsk kultur og forhistorie ved den gamle boplads Sermermiut
- Vandreture på op til 8–9 timer i kuperet, arktisk terræn
- Farverige fjeldsider med arktiske blomster, planter og urter i tundralandskabet
Prisen inkluderer
- Grupperejse med turleder og guidede vandreture
- Flyrejse fra København - Grønland t/r
- Transfer i Ilulissat fra havn og lufthavn til hotel
- Alle bådtransfers samt transfer i forbindelse med rundrejsen
- Isfjordssejlads ved Kangia Isfjorden i Ilulissat
- Alle guidede ture som beskrevet i programmet
- Alle overnatninger på turen (se særskilt afsnit vedr. overnatninger)
- Måltider som beskrevet i dagsprogrammet - eksklusive drikkevarer
- Bagagetransport mellem overnatningssteder
- Bidrag til rejsegarantifonden
Vores Grønland
Topas har i mange år arrangeret rejser til Grønland og har tæt kontakt til samarbejdspartnere. Gå på opdagelse i vores Grønland, se hvilke oplevelser vi anbefaler og få gode rejsetips.
Program
Dag 1. Ankomst til Qeqertarsuaq via Ilulissat
Allerede på ankomstdagen venter der dig en magisk oplevelse, når vi fra Ilulissat sejler videre mellem isbjerge til byen Qeqertarsuaq på Diskoøen. Vel fremme indkvarteres vi på Hotel Disko Island.
Dag 2-3. Hytteophold på Lyngmarksbræen
Vi vandrer op på Lyngmarksbræen, hvor vi vandrer over iskappen, og overnatter i en hytte med en betagende udsigt over hele Diskobugten. Dagen efter vandrer vi ned til byen igen og går en vandretur langs kysten til smukke basaltformationer og forbi det nærliggende vandfald inden vi sidst på dagen sejler til Qasigiannguit.
Dag 4. Qasigiannguit med mulighed for et frisk dyp
I Qasigiannguit udforsker vi baglandet med en vandretur til Qaqqersuaq (456 moh). Herfra nyder vi en enestående udsigt, og på hjemvejen er der mulighed for at tage et frisk dyp i Paradisbugten. Vi overnatter igen på Hotel Diskobay, hvor chancen for at spotte hvaler direkte fra hotellets terrasse er god.
Dag 5-6. Vandring fra Qasigiannguit til Ilimanaq
De næste to dage vandrer vi en smuk men også udfordrende rute fra Qasigiannguit til bygden Ilimanaq, lige syd for Isfjorden. Undervejs overnatter vi i teltlejr, mens bagagen sejles separat, så vi kun bærer dagstursrygsæk. Sidst på dag 6 bliver vi hentet ved Ilimanaq og sejler til Ilulissat mellem de imponerende isbjerge. Her bliver Hotel Icefiord vores base de næste 3 nætter.
Dag 7-8. Ophold i Ilulissat med vandretur langs Isfjorden
Efter nogle strabadserende vandredage nyder vi Ilulissat og udforsker Knud Rasmussens fødeby på en guidet byrundtur og tid på egen hånd for dagen efter at tage på dagstur i området omkring Ilulissat og den UNESCO-beskyttede Isfjord. Undervejs passerer vi Sermermiut – en gammel boplads med spor af tusindårig bosættelse.
Nye eventyr venter når vi sejler fra Ilulissat til den aktive gletsjer Eqip Sermia. Her overnatter vi i glamping telte med frit udsyn til gletsjeren og vandrer både til randmorænen og helt op på den imponerende indlandsis. Vel tilbage i Ilulissat samles vi til afskedsmiddag og ser tilbage på vores mange store oplevelser sammen
Dag 12. Hjemrejse fra Ilulissat til Danmark
Vi flyver hjem til Danmark nyder den sidste flotte udsigt over Diskobugten og de grønlandske fjeldlandskaber.
Prisen inkluderer ikke
- Lommepenge og udgifter til drikkevarer
- Udgifter til ikke inkluderede måltider, der kan beregnes 250-400 DKK pr. måltid
- Entré til museer og lignende (Qeqertarsuaq, Qasigiannguit og Ilulissat)
- Rejse- og evt. afbestillingsforsikring
- Enkeltværelsestillæg på 5.000 DKK (ikke muligt i hytte ved Lyngmarksbræen, teltcamp og ved Glacier Lodge Eqi)
- Opgradering til Deluxe Explorer værelse på Hotel Icefiord DKK 2.000 pr. person i delt dobbeltværelse.
- Adgang til UNESCO verdensarvsområdet Ilulissat Isfjord, som kan købes online her.
Værd at bemærke når du skal på denne rejse!
Rejsens maksimale deltagerantal: 11 personer.
Læs mere på fanen Praktisk info om bl.a.:
- Sværhedsgraden på rejsen
- Klima i Grønland
- Tryghedsgaranti ved rejser til Grønland
Dagsprogram
Alle overnatninger, udflugter og oplevelser beskrevet i dagsprogrammet er inkluderet i prisen.
Inkluderede måltider er på de enkelte dage markeret med Morgenmad / Frokost / Aftensmad. Ikke inkluderede måltider nævnes ikke i dagsprogrammet.
Drikkevarer er ikke inkluderet i de inkluderede måltider.
På flyvningerne med Air Greenland mellem Danmark og Grønland serveres gratis måltider og drikkevarer ombord.
Dag 1. København – Grønland. Velkommen til Diskobugten
Efter knap fem timers flyvning fra Danmark lander vi i isbjergenes hovedstad, Ilulissat.
Dagens højdepunkter
Her bliver vi mødt af vores turleder, som guider os ned til havnen hvorfra vi sejler tværs over Diskobugten på en smuk og stemningsfuld tur. Der er ofte mulighed for at spotte hvaler og se isbjerge i imponerende former og størrelser.
Undervejs ser vi Diskoøens karakteristiske basaltfjelde tegne sig mere og mere tydeligt i horisonten.
Efter cirka to timers sejlads anløber vi Kongebroen i Qeqertarsuaq, smukt beliggende på sydenden af Diskoøen, omgivet af fjelde, basaltklipper og kyst.
Vores bagage bliver fragtet til receptionen, mens vi bliver indkvarteret på Hotel Disko Island – et charmerende hotel med små huse spredt rundt i byen og udsigt til naturen på alle sider.
Vi fejrer ankomsten med en hyggelig fælles velkomstmiddag.
Inkluderede måltider: – / – / Aftensmad
Dag 2. Vandring til Lyngmarksbræen og overnatning på fjeldet
I dag skal vi både gå på opdagelse i Qeqertarsuaq og vandre til den permanente iskappe, Lyngmarksbræen.
Dagens højdepunkter
Vi starter dagen med en guidet byrundtur i Qeqertarsuaq, hvor vi får indblik i øens særlige natur, geologi og historie. Vi passerer den lille kirke og ser, hvordan hverdagslivet leves i en by, hvor naturens rytme stadig sætter dagsordenen.
Har der for nylig været skib i havn, er det oplagt at kigge ind i det velassorterede supermarked – en lille kulturoplevelse i sig selv, hvor man kan finde alt fra frosne rejer til fladskærms-tv.
Herefter forbereder vi os på den forestående vandretur. Målet for dagen er Lyngmarksbræen – den permanente iskappe, der ligger på toppen af Lyngmarksfjeldet ovenfor Qeqertarsuaq.
Vi starter ved havoverfladen og begiver os op gennem det varierede terræn. Vandreturen til hytten, hvor vi skal overnatte, tager cirka fire timer inklusive pauser, og vi stiger undervejs omkring 850 højdemeter.
Vel fremme bliver vi belønnet med en storslået udsigt over hele Diskobugten. I klart vejr kan man se helt til isfjordsmundingen ved Ilulissat – næsten 100 km væk – og følge store dele af den rute, vi skal bevæge os rundt på de kommende dage.
Lyngmarksbræens udbredelse varierer lidt fra år til år, men som regel kan vi stå med is under støvlerne mindre end ti minutters gang fra hytten. Aftensmaden tilbereder vi i fællesskab i hyttens køkken og nyder den i selskab med udsigten og roen i fjeldet
Dagens vandretur: Ca. 6,5 km (Ca. 4,5 timer)
Højdemeter: Ca. +870 meter (op) og -50 meter (ned)
Terræn: Stejl med flere passager med løst underlag
Inkluderede måltider: Morgenmad / Frokost / Aftensmad
Dag 3. Diskoøen – vandring ned fra Lyngmarksbræen og ud til Kuannit
Er vejret godt, starter vi dagen med kaffe og morgenmad på hyttens terrasse, inden vi begiver os ned ad den samme sti, vi fulgte op ad i går. Nedstigningen tager typisk omkring fire timer.
Dagens højdepunkter
Vel nede fortsætter vandreturen til Kuannit – et smukt område ved kysten øst for Qeqertarsuaq.
Kuannit er helt unikt: Her finder vi imponerende basaltformationer og strukturer, skabt af sprøjtende lava for millioner af år siden. Området er samtidig overraskende frodigt, dækket af nærmest neon-grønne mosser og store kvanplanter, som trives ved de ensvarme kilder.
På hjemvejen passerer vi et smukt vandfald i Røde Elv.
Sidst på dagen sejler vi til byen Qasigiannguit, hvor vi indkvarteres på Hotel Diskobay.
Dagens vandretur: Ca. 6,5 km (Ca. 4 timer)
Højdemeter: Ca. +50 meter (op) og 870 meter (ned)
Inkluderede måltider: Morgenmad / Frokost / –
Dag 4. Qasigiannguit med mulighed for et frisk dyp
Vi har hele dagen til rådighed i Qasigiannguit området — og det er godt, da der er en masse, vi kan se og opleve.
Dagens højdepunkter
Qasigiannguit ligger i et naturområde med fjelde, tundrasletter, grønne pas, blå fjorde og bjergtoppe med udsigt til Diskobugten og Diskoøen. Området er særdeles velegnet til vandreture og turlederen vil lede en vandretur til det høje fjeld Qaqqarsuaq (456 moh), som rejser sig flot bag byen.
Fra toppen af fjeldet er der flot udsigt over byen, til Diskoøen, til Isfjorden og Indlandsisen. Måske er vi allerede heldige her at se moskusokser.
De medbragte madpakker, nyder vi i fjeldet og på vejen retur er der mulighed for at de friske kan hoppe i vandet ved Paradisbugten.
Qasigiannguit er med sine ca. 1.000 indbyggere et rigtig godt eksempel på en grønlandsk by af middelstørrelse. Dvs. den er væsentligt større end bygderne men også væsentligt mindre end de grønlandske "storbyer" Nuuk, Sisimiut og Ilulissat.
Dagens vandretur: Ca. 17,5 km (Ca. 7-8 timer)
Højdemeter: Ca. +400 meter (op) og -400 meter (ned)
Terræn: Terrænet kan være lidt vådt/sumpet
Inkluderede måltider: Morgenmad / Frokost / -
Dag 5. Vandring fra Qasigiannguit langs Laksebugten – overnatning i vildmarkscamp
I dag begynder vi vores to dage lange vandretur, som fører os fra Qasigiannguit mod nord gennem det smukke og øde landskab til bygden Ilimanaq.
Den tunge bagage bliver sejlet fra hotellet til vores lejrplads nord for Laksebugten, så vi kan nøjes med at bære vores dagstursrygsække med madpakke og det mest nødvendige til dagens tur. Det giver os frihed til at nyde vandringen og landskabet undervejs.
Dagens højdepunkter
Ruten vi følger, er ikke ofte benyttet, og det gør oplevelsen desto mere særlig.
Vi bevæger os gennem ægte fjeldterræn med åben tundra, kuperet landskab og vekslende underlag – nogle strækninger kan være fysisk krævende, men ruten er ikke teknisk svær.
Stilheden og det rå, grønlandske landskab omgiver os hele vejen.
Dagens mål er vores vildmarkscamp, der ligger i bunden af Laksebugten – cirka halvvejs mod Ilimanaq. Vi forventer at ankomme sidst på eftermiddagen, hvor vi sammen hjælper hinanden med at rejse telte, etablere lejren og tilberede aftensmad over gasblus.
Aftenen tilbringes i lejren, hvor vi nyder stilheden, fællesskabet og udsigten over det åbne landskab.
Efter en dag med frisk luft og oplevelser i benene venter en god og velfortjent nats søvn under teltdugen – langt fra alfarvej og tæt på naturens rytme.
Dagens vandretur: Ca. 17,5 km (Ca. 8-9 timer)
Højdemeter: Ca. +350 meter (op) og -350 meter (ned)
Terræn: Terrænet kan være lidt vådt/sumpet. Vi går uden for stierne.
Inkluderede måltider: Morgenmad / Frokost / Aftensmad
Dag 6. Vandring fra Laksebugten til bygden Ilimanaq
Efter en god morgenmad og en kop kaffe pakker vi lejren sammen og bærer vores grej ned til supportbåden, der fragter det hele videre. Herefter fortsætter vi til fods mod nord, ind i det åbne og uforstyrrede tundralandskab.
Dagens højdepunkter
Dagens rute fører os gennem et område, hvor der lever en stærk bestand af moskusokser. Med lidt held kan vi få et glimt af disse imponerende dyr, som bevæger sig roligt hen over fjeldet.
Også polarræve, sneharer og ryper holder til her, og fugleinteresserede kan holde øje med arter som snespurv, laplandsværling og stenpikker undervejs.
Vi starter dagen med en lidt krævende stigning op fra Laksebugten – men vi tager det i et roligt tempo og nyder udsigten, der gradvist folder sig ud.
Som dagen skrider frem, bevæger vi os gennem det let kuperede tundraterræn uden stier, hvilket stiller krav til både fodtøj og udstyr – og til vores opmærksomhed og balance.
Undervejs åbner landskabet sig med storslåede kig til Diskobugten og det forgrenede fjordsystem Tasiusaq.
Sidst på eftermiddagen når vi kysten syd for Ilimanaq og det er en stor oplevelse at vandre ind i den smukke bygd med omkring 50 fastboende. Her tager vi os tid til at kigge rundt og høre lidt om stedets historie.
I Ilimanaq samles vi op af båd og sejlturen til Ilulissat er en oplevelse i sig selv, da vi krydser mundingen af Isfjorden og kommer helt tæt på de enorme isfjelde, som strander i det lavvandede område.
Vi ankommer til Hotel Icefiord i Ilulissat, hvor vi indlogeres og kan nyde lidt velfortjent komfort.
Dagens vandretur: Ca. 25 km (Ca. 9 timer)
Højdemeter: Ca. +750 meter (op) og -750 meter (ned)
Terræn: Terrænet kan være lidt vådt/sumpet. Vi går uden for stierne
Inkluderede måltider: Morgenmad / Frokost / –
Dag 7. Ilulissat og tid på egen hånd
Efter en dejlig morgenmad med udsigt til isbjerge vil vores turleder invitere på en guidet byrundtur som en spændende introduktion til Ilulissat.
Dagens højdepunkter
Du vil få indsigt i byens historie, havnen, butikkerne, museerne og de mange seværdigheder, der gør denne by noget særligt.
Efter turen er der mulighed for på egen hånd at fortsætte med at udforske byen, måske tage på shopping efter souvenirs, nyde en frokost på en af byens caféer eller besøge nogle af de lokale museer som Knud Rasmussens fødehjem og kunstmuseet
Inkluderede måltider: Morgenmad / - / -
Dag 8. Vandretur langs Isfjorden
I dag byder på en vandretur i området omkring Ilulissat og den UNESCO-beskyttede Isfjord.
Dagens højdepunkter
Fra hotellet bevæger vi os ud af byen mod Isfjordscentret.
Her går helt ud til isen gennem den gamle Sermermiut boplads, der var en af de største bosættelser både for de palæo-eskimoiske og de neo-eskimoiske samfund.
Vi kommer nu helt ud til Isfjorden og kan mærke kulden fra isen og den friske luft i næsen. Det magiske syn kan tage pusten fra de fleste. Stilheden kan være stor og afbrydes kun af isens knirken og eventuelle kælvninger. Isfjorden følges i østlig retning til et eget sted for frokost, inden vi igen returnerer mod det prisbelønnede Isfjordscenter.
Herefter er der mulighed for at besøge det flotte isfjordscenter på egen hånd eller hvis man har lyst til at vandre videre kan man følge turlederen videre langs kysten ad den såkaldte ’Gule rute’, tilbage til hotellet.
Lidt om Sermermiut
Under Thulekulturens sidste bosættelse levede her op mod 250 mennesker. Der har været periodiske indvandringer i dette område, og man ved, at både den tidlige Saqqaq-kultur, Dorset-kultur og den senere Thule-kultur alle har været bosat her på egnen omkring Ilulissat.
Sermermiut
Dagens vandretur: Ca. 6 km (Ca. 3 timer)
Højdemeter: Ca.+200 meter (op) og -200 meter (ned)
Gul Rute
Dagens vandretur: Ca. 4 km (Ca. 1,5 timer)
Højdemeter: Ca. +100 meter(op) og -100 meter (ned)
Inkluderede måltider: Morgenmad / Frokost / -
Dag 9. Sejltur fra Ilulissat til Glacier Lodge Eqi
I dag forlader vi Ilulissat fra morgenstunden og sejler nordpå for at gå i den største franske polarforskers fodspor, nemlig Paul-Emile Victor.
Dagens højdepunkter
Vi følger kysten mod nord og passerer snart Oqaatsut, som er en lille hyggelig bygd med ca. 30 indbyggere, og fortsætter op gennem Atâ Sundet.
På bagbords side kan vi se det høje fjeld på øen Arveprinsens Ejland.
Vi nærmer os gletsjeren Eqip Sermia, og mens vi nyder frokosten ombord, betragter vi det fascinerende syn, når isstykker brækker af og styrter i vandet med et øredøvende brag — det er stærke kræfter, som er på spil! I Grønland er dette fænomen unikt for Eqi.
Skibet lægger til ved Glacier Lodge Eqi, nærmere bestemt Port Victor, der ligger i behørig afstand af den kælvende gletsjer.
Fra havet bærer vi vores bagage et par hundrede meter op til Glacier Lodge Eqi, hvor indlogerer vi os i glampingtelte, 2 og 2.
Trænger man til at strække benene lidt efter sejlturen, er der mulighed for at følge turlederen på en kort men smuk vandretur til smeltevandsdeltaet nær campen.
På denne tur er det om at holde udkig efter den enorme havørn, for på klipperne ved deltaet yngler det måske nordligste havørnepar.
Dagens vandretur: Ca. 3,5 km (Ca. 2 timer)
Højdemeter: Ca. +100 meter (op) og -100 meter (ned)
Inkluderede måltider: Morgenmad / Frokost / Aftensmad
Dag 10. Vandring til Indlandsisen
Efter morgenmaden begiver vi os afsted på en spændende vandretur mod Indlandsisen.
Dagens højdepunkter
- Vi kommer ind og får mærket den tykke is under støvlerne og set på nogle af de andre historiske levn i området.
- Poul-Emilie Victor brugte to tunge ekspeditionskøretøjer til at fragte udstyr ind til isen, hvorfor han opførte et sindrigt wiresystem til at forcere den sidste stejle stigning. Wirebanen er nedlagt, men meget af hans udstyr står stadig tilbage som minder fra en svunden æra.
- Tilbage på fast grund går vi ned til havniveau igen og Glacier Lodge Eqi. På turen ned til Lodgen har vi mange flotte udsigter til Eqi gletsjeren.
- Aftensmaden i Café Victor runder dagen af på passende vis.
Højdemeter: Ca. +800 meter (op) og -800 meter (ned)
Inkluderede måltider: Morgenmad / Frokost / Aftensmad
Dag 11. Vandretur til morænen ved Eqi gletsjeren
Morgenmaden spiser vi i caféen til lyden af - og udsigten til - den kælvende gletsjer. Herefter pakker vi vores frokost og bevæger os rundt om en lille lagune for at komme nærmere gletsjerkanten.
Dagens højdepunkter
- Turen går op på kanten af en randmoræne, der er et levn fra gletsjerens tidligere storhedstid.
- Madpakkerne nydes med udsigt til dette unikke natursceneri inden vi vandrer tilbage til Glacier Lodge Eqi og turen går tilbage til Ilulissat med båd.
- Vi afslutter turen med en hyggelig afskedsmiddag. Her ser vi tilbage på vores mange fælles oplevelser – med blankslidte vandrestøvler, solbrune kinder og bagagen fuld af minder fra det grønlandske fjeld og kystlandskab.
Lidt om randmorænen ved Eqi
Gennem mere end 100 år har gletsjeren trukket sig gradvis tilbage. De gamle israndslinier vises sig tydeligt i terrænet. På trods af tilbagetrækningen rejser gletsjerfronten sig flere steder små 200 meter op i luften og med en bredde på godt 3 km er det et fantastisk skue at se, når gletsjeren (ofte flere gange i timen) kælver isskosser ned i havet. Randmorænen giver os en sikker mulighed for at komme den fantastiske gletsjer ganske nær.
Dagens vandretur: Ca. 12 km (Ca. 4-5 timer)
Højdemeter: Ca. +380 meter (op) og -380 meter (ned)
Inkluderede måltider: Morgenmad / Frokost / Aftensmad
Dag 12. Hjemrejse fra Ilulissat til Danmark
I dag tager vi afsked med Grønland og påbegynder hjemrejsen mod Danmark.
Hvis vejret tillader det, får vi en sidste storslået udsigt over Diskobugten, indlandsisen og de grønlandske fjeldlandskaber – et smukt farvel til de landskaber, vi har oplevet så intenst.
Nu er det tid til at lade rejsens mange indtryk bundfælde sig – med bagagen fyldt af minder fra et Grønland, der har sat spor.
Inkluderede måltider: Morgenmad / – / –
Klik her for at komme retur til Rejsen kort
Praktisk info
Rejseledelse
Vandringer og sværhedsgrad
Grad 3 - Lidt hårdere vandring.
Lidt hårdere vandring og af og til i vanskeligt terræn med lange opstigninger. Turene kræver ingen særlige tekniske forudsætninger, men du skal være i god form og have et generelt godt helbred. Man kan ofte vælge enkelte vandredage fra.
Læs mere om vores gradueringssystem for vandrerejser>>
Daglige vandringer:
Længde: Ca. 6,5 km
Varighed: Ca. 4,5 timer
Sværhedsgrad: 3
Højdemeter: Ca. ⬆️870 m ⬇️50 m
Terræn: Stejl med flere passager med løst underlag
Dag 3. Vandring fra Lyngmarksbræen til Kuannit
Længde: Ca. 6,5 km
Varighed: Ca. 4 timer
Sværhedsgrad: 3
Højdemeter: Ca. ⬆️870 m ⬇️50 m
Dag 4. Vandretur til Qaqqarsuaq og Paradisbugten
Længde: Ca. 17,5 km
Varighed: Ca. 7-8 timer
Sværhedsgrad: 3
Højdemeter: Ca. ⬆️400 m ⬇️400 m
Terræn: Terrænet kan være lidt vådt/sumpet
Dag 5.Vandring fra Qasigiannguit til vildmarkscampen
Længde: Ca. 17,5 km
Varighed: Ca. 8-9 timer
Sværhedsgrad: 3
Højdemeter: Ca. ⬆️350 m ⬇️350 m
Terræn: Terrænet kan være lidt vådt/sumpet. Vi går uden for stierne
Dag 6. Vandreturtil Ilimanaq
Længde: Ca. 25 km
Varighed: Ca. 9 timer
Sværhedsgrad: 3
Højdemeter: Ca. ⬆️750 m ⬇️750 m
Terræn: Terrænet kan være lidt vådt/sumpet. Vi går uden for stierne
Dag 8. Sermermiut
Længde: Ca. 6 km
Varighed: Ca. 3 timer
Sværhedsgrad: 2
Højdemeter: Ca. ⬆️200 m ⬇️200 m
Dag 8. Gul rute
Længde: Ca. 4 km
Varighed: Ca. 1,5 timer
Sværhedsgrad: 2
Højdemeter: Ca. ⬆️100 m ⬇️100 m
Dag 9. Vandretur til Deltaet ved Eqi
Længde: Ca. 3,5 km
Varighed: Ca. 2 timer
Sværhedsgrad: 2
Højdemeter: Ca. ⬆️100 m ⬇️100 m
Terræn: Fine stier med få stejle passager
Dag 10. Vandretur til Indlandsisen ved Eqi
Længde: Ca. 22 km
Varighed: Ca. 9-10 timer
Sværhedsgrad: 3
Højdemeter: Ca. ⬆️800 m ⬇️800 m
Terræn: Lang og spændende vandretur hvor du oplever al slags arktisk terræn
Dag 11. Vandretur til randmorænen ved Eqi
Længde: Ca. 12 km
Varighed: Ca. 4-5 timer
Sværhedsgrad: 2
Højdemeter: Ca. ⬆️380 m ⬇️380 m
Terræn: Overvejende flad, men med en stigning op til morænen.
Varighed, distance og højdemeter er vejledende. Tempo, pauser, underlag og vejr påvirker oplevelsen.
Sværhedsgrader for vandringer på Topas rejser
Hvilken vandreferie passer bedst til mig? De fysiske krav til vandringen på rejsen stiger i takt med sværhedsgraden.
Bemærkninger til sværhedsgrad og vandringer:
Nedenstående faktorer er vigtige at have med i betragtning på den enkelte vandring da de har indvirkning på oplevelsen på vandringerne.
Terræn:
I Grønland findes der ikke mange afmærkede stier og vi går derfor gennem varieret terræn. Underlaget vil bestå af en blanding af grundfjeld, jord, sten, grus og blød tundra vegetation. Du bør sikre dig, at dit fodtøj er vandtæt.
Terrænet kan nogle steder være ujævnt med sten og rødder, hvorfor vi anbefaler, at du medbringer vandrestave, som giver ekstra støtte ude på turene.
Forudsætninger:
Vi tilstræber at organisere vandringen, så alle kan gå i deres eget tempo. Det er muligt at vælge enkelte vandringer fra.
På denne tur bærer vi kun en dagstursrygsæk i løbet af vandredagene. Du skal dog selv kunne håndtere din store bagage ved transfers og ombordstigninger på skibe, hvorfor vi anbefaler at du pakker i en blød sportstaske, rygsæk, duffelbag el. lignende, da denne type taske er lettest at håndtere.
Vi har samlet en række råd til forberedelser og træning frem mod rejsen.
Læs mere her.
Sejladser
For at komme fra by til by er det nødvendigt at sejle. Generelt er farvandene rolige, men bølger kan forekomme. De længste sejladser er op til ca. to og en halv time.Overnatning
På Diskoøen sover vi 1 nat på Hotel Disko Island i Qeqertarsuaq. Her bor man i delte dobbeltværelser - bad og toilet forefindes på gangen. Desuden sover vi også i en primitiv hytte på Lyngmarksfjeldet, med køjesenge og fælles posetoilet. Der er hverken vand eller strøm i hytten. Der er soveposer i hytten, men du skal selv medbringe en lagenpose.
I Qasigiannguit bor vi 2 nætter på Hotel Diskobay i 1. parket til Diskobugten. Her bor man i delt dobbeltværelser med eget bad & toilet.
På vandreturen fra Qasigiannguit til Ilimanaq overnatter vi 1 nat i telt, 2 og 2. Telt, sovepose og underlag er inkluderet i rejsen – du skal dog selv medbringe lagenpose.
I Ilulissat (4 nætter i alt) bor vi på Hotel Icefiord i studiolejligheder (delt dobbeltværelse) med eget bad og toilet.
I Glacier Lodge Eqi sover vi 2 nætter i Glamping Telte, 2 og 2. Fælles bad og toilet findes i nærheden.Der vil være mulighed for enkeltværelse (dog ikke i hytten på Lyngmarksfjeldet, teltcamp og ved Glacier Lodge Eqi) mod et tillæg angivet i afsnittet ’Prisen inkluderer ikke’.
Området
QEQERTARSUAQ
Den eneste by på den storslåede Diskoø, kendt for sin dramatiske natur med basaltfjelde, gletsjere og frodige dale. Byen blev grundlagt i 1773 og rummer både kulturhistorie og moderne grønlandsk hverdag. I området finder man ensvarme kilder og en meget rig flora – noget helt særligt i Grønland.
QASIGIANNGUIT
Ligger smukt i det sydøstlige hjørne af Diskobugten og er kendt for sin varme atmosfære, farverige huse og unikke beliggenhed mellem fjelde og fjord. Byen er et ideelt udgangspunkt for vandreture i det grønne bagland og langs kysten. I området er der mulighed for både at se hvaler og moskusokser.
ILULISSAT — "STEDET MED ISBJERGE"
Ilulissat er Grønlands mest besøgte by og berømt for sin spektakulære beliggenhed ved den UNESCO-beskyttede Ilulissat Isfjord, hvor gigantiske isbjerge driver ud i Diskobugten. Byen rummer både moderne grønlandsk liv og historiske bopladsområder som Sermermiut. Herfra udgår sejlture, vandreture og flyoplevelser i noget af Grønlands mest ikoniske natur
GLACIER LODGE EQI
Ca. 100 km nord for Ilulissat ligger den kælvende gletsjer Eqip Sermia i et naturskønt område. Som ét af de få steder i Grønland er det ved Eqip Sermia muligt at komme helt tæt på den 5 km brede gletsjerfront, der normalt kælver mange gange i døgnet. Læs mere om Glacier Lodge Eqi
Måltider
Inkluderede måltider er på de enkelte dage i dagsprogrammet markeret med Morgenmad / Frokost / Aftensmad. Ikke inkluderede måltider nævnes ikke i dagsprogrammet.
Drikkevarer er ikke inkluderet i de inkluderede måltider.
På flyvningerne med Air Greenland mellem Danmark og Grønland serveres gratis måltider og drikkevarer ombord. På indenrigsflyvningerne i Grønland serveres typisk en kop te/kaffe.
Flyrejsen og lokal transport
Gode råd til din flyrejse
Her kan du bl.a. læse om dine muligheder for indenrigstilslutning, forlængelse af flyrejsen, regler om bagage og indførsel af varer samt et godt tip til din håndbagage.
Klima
Middeltemperaturer i området vi besøger er i juni, juli og august måneder 5-8 grader. Temperaturen er angivet som døgnets gennemsnit. Nætterne kan være forholdsvis kolde, men når solen får magt i løbet af dagen, kan temperaturen stige betydeligt over det angivne. På grund af solen og den tørre luft, opleves temperaturen varmere end i det øvrige Europa. Nattemperaturen kan komme ned til frysepunktet på udsatte steder.
På denne årstid er der mest klart vejr, hvilket betyder at man ofte har en god sigt. Regn kan dog forekomme. Der er midnatssol ved Ilulissat Isfjord fra den 21. maj til den 26. juli. Derudover er nætterne meget lyse cirka en måned før og efter midnatssol-perioden.
Myg findes i alle arktiske egne. De er mest talrige i forsommer og om sommeren. I Diskobugten vil det typisk være fra slut juni og til begyndelsen af august. Det kan dog variere en del fra år til år afhængigt af klimaet. Men generelt er der færre insekter jo længere, vi kommer hen i august, fordi terrænet tørrer ud og der kommer begyndende nattefrost. Myggebalsam og myggenet er en stor hjælp.
Valuta og kreditkort
VISA/Dankort kan benyttes i stort set alle hoteller, restauranter og butikker. Vi anbefaler dog at medbringe lidt kontanter (DKK) til evt. brug i bygder og køb af lokal souvenir m.m.
Wi-Fi og Mobildækning
Der er mobildækning i byerne, men ikke nødvendigvis uden for byen på fjeldet eller på vandet. Der er derfor sparsom mobildækning på denne tur. WI-FI er tilgængelig på hotellerne. Vær opmærksom på, at der til tider kan være ustabil forbindelse.
Har du behov for et Grønlandsk SIM kort mens du er i Grønland, kan du læse mere her eller kontakte din egen udbyder.
Kort og Rejselitteratur
Vandrekort Nordgrønland, Ilulissat 1:100.000
Købes med fordel lokalt
Bemærk venligst
Ret til ændringer forbeholdes. Vi gør opmærksom på, at en tur som denne er afhængig af godt vejr. Der kan derfor forekomme enkelte ændringer i programmet. Forsinkelser og aflysninger kan forekomme, specielt ved transport med fly og skib. Der ydes ikke kompensation eller erstatning for de første 24 timers forsinkelse eller rejseændringer pga. udefrakommende forhold. Din turleder på turen vil tilstræbe at mindske generne mest muligt og sørge for alternativt program eller udfylde den ekstra ventetid på bedste vis.
Tryghedsgaranti ved rejser til Grønland
Hvem rejser på grupperejser med Topas?
På vores grupperejser møder du alt fra solorejsende og singler til par, venner og familier. Det, der binder grupperne sammen, er lysten til at opleve verden og være aktiv i et godt fællesskab. Det er ofte kombinationen af aktive dage, små sejre undervejs og aftensnakken over middagsbordet, som danner grobund for et godt fællesskab.
Hvis du skal afsted på din første rejse alene, kan det for nogen føles som et stort skridt. Men du vil hurtigt opdage, at gruppen består af mennesker med samme nysgerrighed og rejseglæde som dig selv.
Læs mere om at rejse solo på vores grupperejser her -->
Pakkeliste
Vi har udarbejdet en pakkeliste som hjælp til dig, når der skal pakkes til rejsen. Pakkelisten indeholder nogle generelle informationer, samt hvad det er godt at medbringe på den aktuelle rejse.
Pakkelisten skal opfattes som en vejledning til hvad du KAN medbringe, og ikke som en liste over ting, som du SKAL medbringe på rejsen, da ens behov og ønsker kan være meget individuelle. Vores erfaringer er imidlertid, at de nævnte ting er gode at medbringe.
Få rabat med Topas
Når du køber en rejse hos Topas får du rabat hos Friluftsland på alt udstyr og beklædning og på dine vaccinationer.
Bagage
Medbring en dagtursrygsæk, der bl.a. skal benyttes på vandreturene. Vi anbefaler en rygsæk med et godt bæresystem med hoftebælte og brystspænde for at aflaste skulder og ryg. Medbring evt. denne rygsæk som håndbagage på flyet.
Som stor bagage (den man tjekker ind på flyvningerne) anbefaler vi, at du medbringer en blød sportstaske, rygsæk, duffelbag el. lignende, da denne type taske er lettest at håndtere ved transfers, ombordstigninger på skibe. Det er dog muligt, men absolut ikke anbefalelsesværdigt at medbringe kuffert. Bemærk venligst, at du som udgangspunkt selv skal kunne bære og håndtere din egen bagage på hele turen.
Det er en god idé at have en drybag med til det, du gerne vil have transporteret til de to teltcamps på den lange vandretur fra Qasigiannguit til Ilimanaq, så kan resten vente på dig i Ilulissat.Støvler
På denne tur til Diskobugten, er det meget vigtigt at medbringe gode trekking støvler med en stiv sål (f.eks. vibram) og god ankelstøtte. Sørg for, at støvlerne er gået ordentligt til, og at de er vandtætte.
Stierne, vi går på, kan undertiden være stejle, våde og med ujævnt underlag. Vi anbefaler derfor vandrestøvler, da de støtter anklerne, og den stive sål aflaster foden, når underlaget er ujævnt, da tryk fra sten o.l. fordeles. Derudover er deres grove mønster en stor fordel, hvis stierne er glatte.
Det er en god idé at rejse med støvlerne på hjemmefra eller have dem med i håndbagagen, hvis bagagen, mod forventning, skulle blive forsinket.
Andet fodtøj
Vandflaske
Vandrestave
Hvis du ikke har stor rutine i at gå i fjeld eller meget ujævnt terræn, anbefaler vi klart brug af vandrestave. Har du ikke øvet hjemmefra, er det naturligvis individuelt, hvor meget gavn man har af at benytte vandrestave. Fordelene er dog mange, og skulle vandrestavene være til besvær i et givent terræn, kan de spændes på rygsækken — teleskopvandrestave eller foldbare anbefales derfor kraftigt.
Generelt kan følgende fordele ved vandrestave nævnes:
- Øger balanceevnen betydeligt i ujævnt og/eller mudret terræn og ved krydsning af vandløb.
- Ved rigtig brug af vandrestave aflastes knæene betydeligt, og det gælder ved såvel opstigninger som nedstigninger. Det gælder især på højrute- og bestigningsture (grad 3-4 og opad), hvor man oftest bærer en rygsæk med betydelig vægt, og hvor det samlede antal højdemeter og vandredistancen på turen er betragtelig.
Gode råd til din vandreferie
Hvordan forbereder jeg mig bedst til min vandreferie? Læs her vores 5 bedste vandretips!
Tøj til vandring
- 2-3 par tykke vandresokker
- Evt. 2 par tynde indersokker
- 1-2 par lette vandrebukser/vandreshorts
- Svedtransporterende undertøj evt. uldundertøj
- 1 tynd uldtrøje
- evt. 1 let og tynd løbejakke
- 1 varm sweater/fleecetrøje/tynd dunjakke
- 2-4 svedabsorberende T-shirts
- 1 vind- og vandtæt jakke med hætte (gerne åndbart)
- 1 par regnbukser (gerne åndbart)
- Varm hue
- Varme handsker/vanter
Andet tøj
- Rejsetøj
- T-shirts
- Skjorter/langærmet bluse
- Strømper
- Undertøj
Mod solen
- 1 tørklæde/buff mod sol og til kølige dage
- Kasket eller hat med bred skygge
- Gode solbriller
- Solcreme og læbepomade med høj faktor
Diverse
- Pas, valuta, sygesikringsbevis og rejsedokumenter
- Pengebælte
- Toiletartikler
- Lagenpose (skal medbringes)
- Siddeunderlag til brug ved pauser på vandreture m.m.
- Medicin til eget brug samt sportstape, vabelplaster og evt. knæbind
- Ørepropper (hvis du gerne vil sove uforstyrret om natten)
- Kamera, oplader og evt. ekstra batterier
- Alkoholgel til at vaske hænder i før måltider
- Vådservietter
- Energibarer/snacks / nødder
- Evt. vaskepulver til håndvask
- Evt. kikkert (lille og let model)
- Plasticposer/sorte affaldssække til at beskytte tøjet i rygsækken mod regn
- Myggebalsam
- Myggenet (til at tage over hovedet - medbring gerne kasket) Medbringes da der i stille/varmt vejr, lokalt kan være mange myg i Grønland
- Sovemaske. Pga. midnatssolen har nogle svært ved at sove, og det kan ofte afhjælpes med sovemaske.
- Evt. badetøj og lille håndklæde (hvis man er vinterbader, kan en dukkert måske friste!)
Specifikke turbemærkninger
På denne rejse overnattes i senge på hoteller, hvor der vil være dyne, pude og linned til rådighed. I hytten på Lyngmarksbræen og i de 2 overnatninger i telt stilles der hhv. sovepose og underlag til rådighed. Du SKAL medbringe din egen lagenpose for at beskytte soveposen.
Bemærk venligst
Klik her for at komme retur til Rejsen kort